Інформація до новини
  • Переглядів: 406
  • Автор: mariana_n
  • Дата: 14-03-2018, 15:35
14-03-2018, 15:35

M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE

Категорія: Новини

M?r?i?orul este un simbol al prim?verii, al revenirii la via??. La ?nceputuri, acesta era reprezentat printr-o moned?, apoi s-a transformat ?n mici pietre de r?u vopsite ?n alb ?i ro?u, ?n?irate pe o a??. 10 martie 2018 s-a petrecut cea de-a II-a edi?ie a Concursului „M?r?i?orul – simbol al prim?verii”, desf??urat ?n Anul Centenarului sub egida „M?r?i?orul 2018 – purt?tor de pace ?i prietenie”, la Consulatul General al Rom?niei la Cern?u?i din ini?iativa Excelen?ei Sale, doamna Eleonora Moldovan, Consulul General al Rom?niei la Cern?u?i, fiind invita?i la s?rb?toare reprezentan?i ai mai multor etnii care tr?iesc ?i convie?uiesc ?n pace pe acest picior de plai bucovinean. Adev?rul e c? simbolul culorilor este: ro?ie – via?a, alb? puritatea rena?terii noastre ca Pas?rea Phenix din scrum. Chiar de la bun ?nceput gazdele Spectacolului-concurs, Eleonora Moldovan, consul general al Rom?niei la Cern?u?i ?mpreun? cu Ionel Ivan, ministru consilier, i-au salutat pe cei prezen?i la s?rb?toare, men?ion?nd c? insitu?ia diplomatic? rom?n? acreditat? la Cern?u?i este onorat? de faptul c? asocia?iile cultural rom?ne?ti din nordul Bucovinei contribuie la p?strarea ?i valorificarea tezaurului str?mo?esc, dar ?i de prezen?a unui num?r at?t de mare de tineri ?i copii din cele patru raioane locuite compact de rom?ni - Her?a, Hliboca, Noua Suli?? ?i Storojine?, precum ?i din ora?ul Cern?u?i, la cea de-a doua edi?ie a concursului ”M?r?i?or – simbol al prim?verii”. Participan?ii au fost ?mp?r?i?i pe trei categorii de v?rst?. Conform regulamentului elevii urmau s? demonstreze ingeniozitatea lor ?i s? redea prin imagina?iile proprii simbolul M?r?i?orului ?i semnifica?ia acestei s?rb?tori. Raionul Her?a anula cesta a fost prezentat la concurs de elevii CIE Hrea?ca. La prima categorie eleva clasei a 5-a, Maria Miron a prezentat compozi?ia „?ntr-un pom roditor, un m?r?i?or z?mbitor, de noroc purt?tor”, care a primit diploma cu men?iunea locul I. La categoria a doua eleva clasei a 9-a, Ariana Grigorescu a prezentat „M?r?i?orul delicios” ob?in?nd diploma cu locul II. Ecaterina Amarandi, eleva clasei a 9-a a prezentat la categoria a treia compozi?ia „Amor, speran??, via??…” fiind men?ionat? cu diploma cu locul II. Participan?ii CIE Hrea?ca au depus mult efort, dep??ind toate a?tept?rile membrilor juriului, format din profesori de rom?n? din cele patru raioane locuite compact de rom?ni, precum ?i din ora?ul Cern?u?i. To?i participan?ii s-au prezentat foarte bine, fiind originali ?n felul lor prin prezen?a lucr?rilor executate manual, dar ?i prin momentele artistice excelente. Au fost ?ntr-adev?r la ?n?l?ime! Sper?m c? „M?r?i?orul - de noroc purt?tor” de la CIE Hrea?ca s? r?m?n? unul purt?tor de noroc pentru to?i peste ani… Chiar de-i mic, ne?nsemnat, Si de ?nur st? ag??at, El veste?te-n toat? ?ara C? sose?te prim?vara! Larisa Miron, CIE Hrea?ca M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIE M?R?I?ORUL - PURT?TOR DE PACE ?I PRIETENIEскачать dle 10.3фильмы бесплатно

Якщо Вам сподобалась новина поділіться з друзями :

html-посилання на статтю
BB-посилання на статтю
Пряме посилання на статтю
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2018 (18)
Октябрь 2018 (3)
Август 2018 (1)
Июль 2018 (1)
Май 2018 (6)
Апрель 2018 (13)
{LINKFEED}
^